FAQ - Často kladené dotazy

 

Co je elektronická cigareta?

Elektronická cigareta je moderní vynález nahrazující klasickou cigaretu. Zatímco u klasické cigarety dochází ke spalování tabáku a vzniká tak tisíce škodlivých a karcinogenních látek (dehet, oxid uhelnatý), u elektronických cigaret jde pouze o čistou páru, která není nijak škodlivá.

 

Může elektronická cigareta plně nahradit klasickou cigaretu?

Ano. Do elektronické cigarety lze totiž doplňovat nikotinové náplně, které plně uspokojí každého kuřáka. V takovém případě dochází k inhalaci páry náplně obohacené o nikotin. I silný kuřák pak přestane mít chuť na klasickou cigaretu, protože svou dávku nikotinu do sebe dostane touto alternativní cestou a přitom si zachová svůj rituál, kdy do sebe něco natahuje a vyfukuje, což v případě jiných nikotinových náhrad, jakými jsou například žvýkačky a náplasti, chybí.

 

Lze se pomocí elektronické cigarety odnaučit kouření?

Rozhodně ano. Existují výzkumy, které potvrzují, že v minimálním případě dojde ke snížení kouření klasických cigaret. Žádnému kuřákovi ale nebrání přejít na elektronickou cigaretu úplně, naopak je to logický vývoj.

 

Je elektronická cigareta škodlivá pro okolí?

Není. Tak jako není škodlivá pro svého uživatele, není škodlivá ani pro lidi v jeho okolí. Jev „pasivního kouření“ tak vůbec nevzniká. Je to to samé, jako být v blízkosti rychlovarné konvice, ze které vychází pára, takže škodlivý efekt je skutečně nulový. Kouřit elektronickou cigaretu je tedy mimo jiné i ohleduplné.

 

Jak elektronická cigareta funguje?

Jde o naprosto revoluční způsob. Elektronická cigareta se skládá ze tří hlavních částí: baterie, atomizéru a tanku pro náplň. Atomizér pomocí elektrického impulzu z baterie přemění tekutou náplň na páru, která je posléze vdechována a inhalována.

Po odpaření veškeré náplně z tanku je možné náplň znovu doplnit. Když dojde k vybití baterie, pouze se vyšroubuje a nabije se. Většinou je nabíjení realizováno přes běžný USB adaptér.

 

Jak vybrat elektronickou cigaretu a vhodnou náplň?

V první řadě je důležité vybírat z osvědčených prodejců. Zásadně nedoporučujeme vybírat mezi podezřele levnými produkty na různých aukcích, jednorázových akcích na slevových portálech, atd. Věříme ale, že běžný uživatel internetu dokáže na první pohled podezřelý internetový obchod od zaběhnutého podniku. S náplněmi se to má podobně. Existují čeští výrobci, kteří své produkty certifikují a tudíž jsou stoprocentně bezpečné. Na druhou stranu nedoporučujeme nakupovat levné čínské náplně u nichž chybí certifikace a nejsou kvalitní. Pro vaše bezpečnost se můžete podívat do naší sekce Blacklist (odkaz), kde pro vás nekvalitní produkty monitorujeme.

 

Jaké druhy náplní existují?

V zásadě lze náplně dělit dvojím způsobem: se sladkou příchutí – „cigaretové“ a s obsahem nikotinu – beznikotinové. Cigaretové náplně jsou složeny tak, aby imitovaly chuť tabáku. Lze tedy sehnat příchutě jako Marlboro, Camel, Dunhill, atd. Náplně se sladkou příchutí jsou různé: káva, vanilka, švestka, višeň, čokoláda... Náplně se též různí obsahem nikotinu. Od těch s nulovým obsahem až po ty s velkým obsahem nikotinu (max. 36 mg). Existuje zde přímá úměra: čím silnější kuřák, tím silnější náplň. Ideální je postupně kupovat slabší náplně, čímž dojde k postupné ztrátě závislosti na nikotinu.

 

Může pára z elektronické cigarety nepříjemně zapáchat?

Vyfukovaná pára rozhodně nijak nepříjemně nezapáchá. Některé sladké náplně naopak příjemně voní. Každý kuřák, který přejde na elektronickou cigaretu tedy nejen že si přestane ničit zdraví, ale také se zbaví nepříjemného zápachu oblečení, z úst, v automobilu, v bytě, atd.